Блог

Про необхідну кількість працівників

Досить часто замовники при закупівлі послуг/робіт застосовують кваліфікаційний критерій наявності в учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. При цьому, цілком логічно, що специфіка кожного окремого предмета закупівлі обумовлює різні необхідну кількість працівників та/або вимоги до знань та досвіду таких.
Протягом декількох років АМКУ напрацьовано велику базу задоволених скарг на вимоги тендерної документації в частині визнання умови підтвердження наявності в учасника конкретно визначеної кількості працівників (наприклад, не менше 100) дискримінаційною.
Однак, Верховний Суд України дотримується іншої позиції. Так, у Постанові від 29.01.2021 у справі № 640/1042/19 (справа стосується скасування рішення АМКУ в частині визнання дискримінаційною вимоги наявності у учасника не менше 36 кухарів, 36 мийників посуду або 36 кухонних працівників, які мають досвід роботи у харчуванні, для укомплектування 36 шкільних їдалень Оболонського району міста Києва) зазначено наступне.
1) Предметом закупівлі визначено послуги з організації гарячого харчування в 36 закладах освіти, та замовник в силу ст. 22 Закону України «Про загальну середню освіту» несе відповідальність за організацію харчування, а також за додержання вимог санітарно-гігієнічних і санітарно-протиепідемічних правил і норм у вказаних закладах. Відтак вимоги, встановлені у тендерній документації щодо наявності необхідної кількості працівників, спрямовані на отримання якісних послуг харчування, а також на отримання гарантії того, що переможець процедури закупівлі буде спроможний здійснити виконання необхідних послуг.
2) Доводи відповідача (АМКУ) про те, що вимоги документації про необхідність надання довідок про наявність у штаті працівників з відповідною кваліфікацією та досвідом роботи, є дискримінаційними, вважаються безпідставними, оскільки дискримінація передбачає створення нерівних умов для конкретної особи або групи осіб серед інших. У даному ж випадку вказані вимоги документації поширювались не лише на скаржника або конкретну групу суб`єктів господарювання, а на всіх потенційних учасників, які бажають взяти участь у процедурі закупівлі.
3) Незгода суб`єкта господарювання з умовами тендерної документації процедури закупівлі, в якій він має намір взяти участь, як і невідповідність тендерної пропозиції суб`єкта господарювання вказаним вимогам, не є підставою для визнання умов тендерної документації дискримінаційними.
4) Згідно з відповідними положеннями Кодексу законів про працю України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про охорону праці» особа, яка виконує роботу на підставі цивільно-правового договору, не отримує статусу працівника, а тому вимоги тендерної документації, є законними та не містять ознак дискримінаційності.
5) Вимоги тендерної закупівлі повністю узгоджуються з положеннями ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до яких замовник має право установити такий кваліфікаційний критерій як наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. Отже, за даних обставин вказані вимоги не можна вважати дискримінаційними.