Блог

Про обґрунтування аномально низької ціни (2)

Закон в редакції, що почала діяти з 19.04.2020, надав замовникам новий інструмент боротьби з ціновим демпінгом у вигляді обов'язку відхилення у випадку, якщо учасник не надасть обґрунтування аномально низької ціни, та права відхилення якщо таке обґрунтування неналежне.
Ураховуючи те, що Закон не містить вимог до змісту такого обґрунтування, Колегія АМКУ повсякчас спростовувала доводи замовників про неналежність обґрунтування та не визнавала правомірним відхилення тендерної пропозиції з причини надання неналежного обґрунтування.
Цікавим у цьому контексті є Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.03.2021 щодо позову учасника до АМКУ про скасування рішення у відмовленні в задоволенні скарги (скарга стосувалася неналежного обґрунтування АНЦ).
З матеріалів:
1) Суд вважає, що при прийнятті обґрунтувань аномально низької ціни тендерної пропозиції учасника, Замовник зобов`язаний оцінити підстави    аномально низької ціни з відповідними та належними доказами та проаналізувати можливість такого учасника виконати зобов`язання    належним чином, враховуючи аномальну низьку ціну.
2) Дослідивши наявні матеріали справи, суд приходить до висновку, що АМКУ не здійснив оцінки критеріїв тендерної пропозиції щодо обґрунтування реальної    ціни та можливості такого учасника переможця виконати зобов`язання належним чином.
2) Відповідно до частини десятої    статті 18 Закону № 922-VIII    орган оскарження має право залучати для отримання консультацій та експертних висновків представників державних органів (за погодженням з керівниками державних органів), експертів і спеціалістів, які не можуть бути пов`язаними особами та володіють спеціальними знаннями, необхідними для професійного та неупередженого розгляду скарги. Суб`єкт оскарження та замовник можуть надавати висновки експертів і спеціалістів, які володіють спеціальними знаннями. Висновки таких представників державних органів, експертів та спеціалістів оприлюднюються в електронній системі закупівель та долучаються до матеріалів справи про розгляд скарги.
3) Отже, АМКУ, як суб`єкт владних повноважень, який не володіє спеціальними знаннями у сфері виконання передпроектної роботи,  з метою встановлення об`єктивної істини мав би скористатись правом, наданим зазначеною вище нормою       Закону N 922-VIII, та залучити до розгляду скарги відповідного          експерта/спеціаліста, який володіє спеціальними знаннями стосовно спірних питань.
4) На думку суду, Замовник порушив процедуру проведення закупівлі у відповідності до    ч. 14 ст. 29    Закону України «Про публічні закупівлі» при прийнятті тендерної пропозиції з аномально низькою ціною та визнання ТОВ "А" переможцем відкритих торгів за відсутності належного та допустимого доказу можливості виконання  належним чином договору закупівлі враховуючи специфіку предмету закупівлі.