Блог

Про підтвердження відсутності підстав, передбачених ч. 2 ст. 17 Закону

З грудня 2020 року було розширено обсяг полів так званої електронної тендерної документації. Зокрема, електронізовано підтвердження відсутності підстав для відмови в участі учасниками при поданні тендерних пропозицій. Поряд з тим, електронізація все ще не охопила підставу, передбачену ч. 2 ст. 17 Закону.
З огляду на викладене, замовники можуть стикнутися з негативними висновками за моніторингами ДАСУ в частині відсутності у тендерній документації опису способу підтвердження учасниками відсутності згаданої підстави. Або ж може постати інша проблема: учасник/переможець не надав документ, а замовник не помітив або ж прийняв рішення про невідхилення з інших причин.
У такій ситуації для підготовки позову у пригоді може стати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 у справі № 240/20757/20 щодо закупівлі, де Переможець не надав, серед іншого, документ про відсутність підстави, передбаченою ч. 2 ст. 17 Закону.
З матеріалів рішення:
Суд звертає увагу, що частиною другою статті 17 Закону передбачено підставу, відповідно до якої у Замовника є право, а не обов`язок, відмовити учаснику в участі у процедурі закупівлі та відхилити тендерну пропозицію такого учасника.
Тобто, законодавець віддає на розсуд Замовнику прийняття рішення щодо відхилення тендерної пропозиції такого учасника. Ні орган контролю, ні інший суб`єкт владних повноважень в силу вимог Закону, в тому числі шляхом прийняття оскаржуваного висновку, не може змусити Замовника закупівлі в той чи інший спосіб реалізувати таке своє право.
Разом з тим, звертаємо увагу, що п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону чітко визначено, що у разі ненадання Переможцем у спосіб, зазначений в тендерній документації, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених  статтею 17 Закону, тендерна пропозиція підлягає відхиленню. Тому вчасно перевіряйте, чи надані такі документи переможцем для уникнення зауважень від контролюючих органів.