Блог

Про обґрунтування аномально низької ціни

Закон в редакції, що почала діяти з 19.04.2020, надав замовникам новий інструмент боротьби з ціновим демпінгом у вигляді обов'язку відхилення у випадку, якщо учасник не надасть обґрунтування аномально низької ціни, та права відхилення якщо таке обґрунтування неналежне.
Ураховуючи те, що Закон не містить вимог до змісту такого обґрунтування, Колегія АМКУ повсякчас спростовувала доводи замовників про неналежність обґрунтування та не визнавала правомірним відхилення тендерної пропозиції з причини надання неналежного обґрунтування.
Проте, протилежну позицію висловив Окружний адміністративний суд міста Києва, з якою варто ознайомитися як замовникам, так і учасникам. З матеріалів Рішення від 16.02.2021 у справі № 640/30067/20:
1) Замовник відповідно до вимог Закону може відхилити аномально низьку тендерну пропозицію, у разі якщо учасник надав обґрунтування вказаної у ній ціни або вартості, однак замовник вважає таке обґрунтування неналежним, зазначивши в системі підстави такого відхилення з урахуванням наявного реалізованого в електронній системі закупівель функціоналу.
2) Дослідивши вказані пояснення, суд погоджується з позицією Замовника щодо неналежного обґрунтування аномально низької ціни пропозиції, оскільки обґрунтування Учасника фактично містять загальні фрази щодо наявності у нього команди спеціалістів (без розрахунку рівня оплати праці), виходу на новий ринок (взагалі є абстрактним твердженням) та застосуванню технологічного процесу надання послуг розробки проекту за рахунок попередньо набутого досвіду на аналогічних проектах (відсутні будь-які докази таких доводів та розрахунки проведених аналогічних робіт (послуг), без розрахунків заявленої ціни (вартості) тендерної пропозиції.
3) Натомість, згідно положень діючого законодавства, ціна є істотною умовою договірних правовідносин, тому має бути обґрунтована документально - зокрема підкріплена розрахунками.