Блог

Про кримінальну відповідальність у публічних закупівлях

Традиційно усі замовники звикли боятися ДАСУ та штрафів. Проте адмін. штраф - далеко не найбільша біда, що може спіткати.
Пропонуємо до розгляду Вирок Вищого антикорупційного суду від 05.03.2021 у справі № 991/9143/20 підписанту договору про закупівлю за кваліфікацією: вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28 «Вчинення кримінального правопорушення групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією», ч. 2 ст. 364 «Зловживання владою або службовим становищем», ч. 1 ст. 366 «Службове підроблення» Кримінального кодексу України.
З матеріалів:
1) У Особи_1 (звинувачений) виник злочинний умисел на вчинення зловживання службовим становищем в ході проведення закупівлі, на користь Переможця, з директором якого - Особою_2, Особа_1 вступив у злочинну змову та якій довів до відома план щодо вчинення злочину. У той самий час, Особа_1, розуміючи, що самостійно реалізувати свій злочинний умисел він не в змозі, залучив до вчинення злочину підпорядкованих йому осіб - Особу_3, Особу_4 , дії яких у подальшому направляв та координував.
2) Незважаючи на численні грубі порушення при проведенні процедури закупівлі, відсутності ряду документів у тендерній пропозиції Переможця, обґрунтованою відмовою уповноваженого з антикорупційної діяльності Замовника у візуванні проекту договору, яке обов`язково передбачене Положенням про ведення договірної роботи, Особа_1, діючи умисно, продовжуючи реалізацію спільного злочинного плану, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби та економічним інтересам Замовника, з метою отримання вигоди для Переможця, підписав Договір про закупівлю.
3) За чинною редакцією ч. 2 ст. 364 КК «Зловживання владою або службовим становищем», зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, -карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п`ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
4) Разом з тим, при визначенні покарання суд враховує наявність обтяжуючої обставини, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 67 - вчинення кримінального правопорушення групою осіб.