Блог

Про закупівлю електричної енергії

Не зважаючи на те, що вже більше року в електронній системі закупівель активно та успішно проводяться відкриті торги на закупівлю електричної енергії, деякі замовники продовжують іти за шляхом закупівлі універсальної послуги у єдиного постачальника.
ДАСУ не проходить осторонь таких переговорних процедур та формує висновки про порушення законодавства.
Ми вважаємо, що закупівля електроенергії на торгах - це просто і доступно, та не розуміємо для чого втягувати свою організацію у проблеми. Якщо не маєте фахівців, що проведуть відкриті торги, можете звернутися до профільної організації, яка допоможе.
Проте, якщо вже потрапили у пастку, пропонуємо ознайомитися із Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021, що стане у пригоді для захисту від аудиторів.
З матеріалів:
1) Відповідно до визначень, наданих в ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії", електропостачальник - суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу (п. 30); постачальник універсальної послуги - визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який виконує зобов`язання щодо надання універсальної послуги (п. 67); універсальна послуга - постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України (п. 93).
2) Вносячи Законом № 2628-VIII зміни до розділу XVII п. 13 Закону України "Про ринок електричної енергії", законодавець тимчасово, на 2019-2020 р.р., розширив коло суб`єктів, які можуть користуватись універсальною послугою у виді постачання електричної енергії, додавши до них бюджетні установи.
3) Таким чином, застосування Замовником переговорної процедури з ТОВ "А" не суперечить приписам наведеного вище законодавства - Замовник навів ґрунтовне пояснення причин застосування ним саме переговорної процедури та дійшов вірного висновку про можливість закупівлі електричної енергії у єдиного постачальника універсальної послуги на території Дніпропетровської області, що узгоджується з приписами розділу XVII п. 13 Закону України "Про ринок електричної енергії".
4) Доводи ДАСУ про те, що ТОВ "А" відсутнє в переліку природних монополій, а тому на території Дніпропетровської області існує конкуренція на ринку постачання електричної енергії, що підтверджується фактами укладення договорів постачання електричної енергії з іншими постачальниками електричної енергії окрім ТОВ "А", колегія суддів до уваги не приймає, так як за змістом Закону України "Про ринок електричної енергії", електрична енергія може виступати в якості окремого товару або в якості універсальної послуги. У випадку закупівлі електричної енергії як універсальної послуги, що і має місце в даному спорі, Замовник має право укласти відповідний договір лише з постачальником універсальної послуги, навіть якщо маються інші постачальники електричної енергії, які не мають статусу постачальника універсальної послуги.