Блог

Про ПДВ у COVID-закупівлях

Закон дозволяє не проводити конкурсні відбори постачальників для придбання товарів, послуг, робіт, спрямованих на боротьбу з поширенням COVID-19.
Здавалося, не мало б виникати ніяких складнощів укласти "прямий" договір з обраним постачальником.
Проте, існує ряд ризиків у таких закупівлях.
Як, наприклад, при укладенні договору на закупівлю медичного обладнання (ID № UA-2020-11-05-005795-b) замовник не врахував деякі особливості оподаткування, що призвело до судового розгляду в рамках справи № 925/6/21 та визнання частини правочину недійсним.
З матеріалів Рішення по справі:
1) Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №530-ІХ передбачено, що дія Закону "Про публічні закупівлі" не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19). Перелік таких товарів, робіт чи послуг та порядок їх закупівлі затверджуються Кабінетом Міністрів України. 
2) Постановою Кабінету Міністрів України №224 від 20.03.2020 затверджено перелік лікарських засобів, медичних виробів, медичного обладнання, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), які відповідно до п. 71 розд. ХХ підрозд. 2 Податкового кодексу України тимчасово (на час карантину) звільняються від оподаткування податком на додану вартість (операції з ввезення на митну територію України та/або операції з постачання на митній території України товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання).
3) Порядок та механізм нарахування і сплати ПДВ чи навпаки (операції, які не є об`єктом оподаткування або звільнені від оподаткування тощо) врегульовано відповідними нормами Податкового кодексу України, та не можуть встановлюватися (погоджуватися чи змінюватися) сторонами за домовленістю, тобто у договірному порядку.
4) Комплект обладнання для проведення досліджень методом ІФА (код УКТЗЕД - 3822000000,9027) віднесений до лабораторного обладнання для закладів охорони здоров`я, що надають допомогу хворим на COVID-19. Договір про закупівлю вказаного предмету поставки укладений без використання електронної системи закупівель, що також свідчить про те, що зазначене обладнання віднесено до товарів, які використовуються для надання допомоги хворим на COVID-19 та які звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
5) Суд вважає обґрунтованими доводи прокурора про те, що сума ПДВ була безпідставно включена до умов оспорюваного правочину.