Блог

Про відповідальність замовників, які не є бюджетними організаціями/одержувачами бюджетних коштів

У розумінні Закону України "Про публічні закупівлі" коло замовників є достатньо широким та охоплює не лише організації, що витрачають бюджетні кошти різних рівнів.
Окрім того, ліцензійні умови НКРЕКП передбачають необхідність застосування Закону всіма ліцензіатами сфери природних монополій при закупівлях товарів та послуг.
Тобто, в системі "Прозорро" можна побачити закупівлі, в тому числі, фінансово незалежних від держави/місцевого самоврядування суб'єктів.
Такі суб'єкти не відносяться до підконтрольних установ в розумінні Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», так як не отримують кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування та не використовують державне чи комунальне майно. І тому вважають, що їм "не страшний сірий вовк" в особі ДАСУ.
Але це далеко не так.
З матеріалів Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30.03.2021:
До повноважень ДАСУ належить здійснення моніторингу публічних закупівель у порядку, визначеному Законом України «Про публічні закупівлі». Такий моніторинг проводиться з метою контролю за дотримання вимог цього Закону та виявлення порушень законодавства у сфері публічних закупівель.
Суд відхиляє доводи про те, що ПАТ «А» не може бути об`єктом, що контролюється ДАСУ, оскільки в розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» ПАТ "А" є замовником та здійснює публічні закупівлі, які в свою чергу підлягають моніторингу.
Та обставина, що ПАТ «А» не відноситься до підконтрольних установ в розумінні Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», не позбавляє права ДАСУ проводити моніторинг здійснених публічних закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».